Dev Park Kayapark

Dev Park Kayapark

İKİNCİ SULAR VADİSİ
Başakşehir’in sembol noktalarından Sular Vadisi’nin bir benzeri olma özelliğini taşıyacak Kayapark projesi, 5.5 kilometre uzunluğa sahip. Dört etap halinde tamamlanacak olan çalışmalar, Kayaşehir merkez bandından, Fenertepe yönüne doğru uzanan aksı kapsıyor. 7 Eylül 2017 tarihinde ihalesi gerçekleşen ve Ulaşım Nakliyat&Gürtaş Yapı iş ortaklığına 88 milyon liraya ihale edilen projenin ilk etabı 338.803 metrekare park alanından oluşuyor.

İÇİNDE YEŞİL SAKLI
Kayapark, taşıdığı özellikler, içeriğindeki bileşenler ve genel kriterler açısından oldukça zengin potansiyel barındırıyor. Bölgenin oksijen kalitesini artıracak geniş koru alanları, vatandaşın dinlenme ihtiyacı ve nitelikli zaman geçirmesine yönelik piknik sahaları,  geniş bisiklet yolları, modern yürüyüş parkurları, doyumsuz seyir terasları, konser, sergi ve festivallerin düzenleneceği etkinlik platformları, amfi tiyatrolar, renk, koku, ses ve tıbbi bitki bahçeleri, üç ayrı biyolojik gölet ve sosyal tesisler yaşam standartlarına konfor katıyor. Doğa, yeşil, temiz hava ve özgür saatler mutluluğu perçinliyor.

İLK ETAP SON SÜRAT
TOKİ Kayapark projesinin birinci etabında imalat operasyonları son sürat devam ediyor. İki kilometre uzunluğa erişecek ilk etap uygulamaları 338 bin metrekare alana yayılıyor. İki üniteden oluşacak sosyal tesis kompleksi birinci etabın önemli unsurlarından. Projenin bütünlüğüne uyumlu, doğaya saygılı, çevreye dost tesis, çocuklar için eğlenceli zaman dilimleri, ailelerin güvenliği ve kaliteli hizmet anlayışına odaklanmış durumda.

ÇELİK KÖPRÜLERİN GİZEMİ
Kayapark vadisinin iki yakasındaki yaya ulaşımı ve yürüyüş kombinasyonları çelik köprüler üzerinden sağlanıyor. Proje içine oturtulacak dokuz köprünün en büyüğü 84 metre uzunluğunda. Köprüleri kullanarak parkın değişik cephelerine yaya ulaşımı gerçekleştirecek yurttaşlar, hem spor, hem gezinti, hem de sosyalleşme imkanı buluyor. Kayapark içindeki bitki çeşitliliği ve zenginliği projenin gözbebeği. Muhteşem doğal doku canlılığını yakından hissetmek isteyen bölge sakinleri seyir teraslarında dinlenmenin keyfini çıkarıyor. 264 bin metrekarelik çim alan rezervinin yanı sıra, 73 farklı tür bitki, 4 bin 500 yapraklı ağaç, 2 bin 600 ibreli ağaç, 85 bin 500 çalı, 5 bin 900 otsu bitki ve 57 bin 250 adet yer örtücü bitki toprakla buluşuyor.

BAHÇELER DOLUSU HOBİ
Kayapark’ın bir bölümü Başakşehir’li vatandaşların çiçek yetiştirmesi için ayrıldı. Hobi bahçeleri adı verilen alanlarda, bitki üretimi, tohum ekimi, toprak havalandırma, botanik düzen oluşturma ve saksı çiçekçiliği gibi etkinler yapılması amaçlandı. Yüzlerce çiçeğin enerji sunacağı renk, koku ve yaşam ambiyansı, doğa ve insan iletişimine boyut katmaya odaklandı. 

ÜÇ BİYOLOJİK GÖLET
Projenin diğer favorisi biyolojik göletler. Toplam üç bin metrekare alana sahip üç biyolojik gölet, bitki örtüsü tasarımları ve peyzaj düzeni ile fark yaratacak. Özel aydınlatma elemanlarının ışıklarıyla beslenecek görsel zenginlik, gecenin sessizliğiyle beraber renklerin dansını yansıtacak.

AYDINLATMA ÖNEMLİ
TOKİ, proje genelinde özel aydınlatma ürünleri ve son teknolojiyi kullanıyor. Ortak alanlar 12 metre uzunluğundaki 35 meydan aydınlatması, 4 metre uzunluğundaki 850 aydınlatma direği ve 850 duvar gömme spotu ile donatılıyor. Yaya köprüleri led aydınlatma sistemleriyle kaplanıyor.

ENGELLİLER MUTLU
Kayapark içindeki tüm alanlar engelli ulaşımının erişilebilirliği üzerine tasarlandı. Etkinlik platformları ve amfi tiyatroların yer alacağı park düzeninde, bisiklet yolları ve yürüyüş parkurlarının fonksiyonelliği engellilerin kullanımına uygun tanımlandı.

PROJE FİNALİ 2020’DE
TOKİ, Kayapark projesinin ilk etabını 2018 yılı sonuna kadar tamamlıyor. İkinci ve üçüncü etaplara yönelik çalışmalar, ara vermeden devam ediyor. 1 milyon 267 bin metrekare büyüklüğündeki Kayapark’ın dördüncü etabının ise 2020’de hizmete alınması hedefleniyor.

YASİN KARTOĞLU: ‘TEŞEKKÜRLER TOKİ’
Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Kayapark projesinin yakın takipçisi. Kayapark’ın bölge sakinlerinin buluşma noktası olacağını belirten başkan, yeni müjdelerin de habercisi;
“Kayapark, çok önemli ve değerli bir proje. Bölgenin hızlı gelişimine paralel olarak süreçleri devam eden 3 milyon 311 bin metrekarelik Olimpiyat Adası ve Millet Bahçesi, 327 bin metrekarelik Botanik Park, Başakşehir kent imajına büyük katkı sağlayacak mega projeler. Söz konusu projelerin tamamlanması ile birlikte, ilçemizde 20,7 metrekare olan kişi başına düşen yeşil alan miktarı Avrupa standartlarının çok daha üzerine çıkacak. Başakşehir’e konut, okul, cami gibi birçok önemli projeyi kazandıran TOKİ’ye teşekkür ediyorum.’’