MEF Geleceğe Hazırlıyor

MEF Geleceğe Hazırlıyor

MEF Okulları öğrencileri, aldıkları eğitimin izlerini yaşam boyunca taşıyarak yetişiyorlar.
Öğrenciler, farkındalığı yüksek bireyler olma yolunda, kaliteli yaşam için kaliteli eğitim vizyonunu temel alıyor.
Yaparak ve yaşayarak öğrenme ilkesi, hayatın her alanında özgüveni oturmuş, çevre bilinci sağlam, dünya değerlerine saygılı ve konusunda yetkin gençleri topluma kazandırıyor. MEF Okulları Genel Müdürü Azmi Özkardeş ile, Türkiye eğitim dünyasını, MEF kurumsal yapısını ve markanın başarı anahtarını konuştuk.

Sizi tanımakla başlayalım hocam.
Darüşşafaka’da yatılı olarak okudum. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’ni tamamladım. Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi aldım. Ardından The University of Edinburgh yüksek lisans ve son olarak İngiltere’nin önemli kolej üniversitelerinden Durham University de doktora eğitimimi yaptım. 1986-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesi’nde araştırma merkezi yöneticisi ve hazırlık okulu müdürü pozisyonlarında, 1998-2004 arası Darüşşafaka’da çalıştım. Üç yıl kadar, aynı anda iki kurumda görevler aldım.
2005-2014 aralığında, Gebze’de bulunan, üstün zekalı çocukların eğitim gördüğü, Tevitöl, Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesinde çalıştım. 2015 senesinden bu yana MEF Okulları bünyesindeyim.

MEF Okulları deyince?
MEF, eğitim sektörünün öncü kurumlarındandır. Eğitim geçmişimiz MEF dershanelerine dayanır. Dershane sektöründe Türkiye’de rehberlik hizmetini ilk veren kurum biziz. MEF çatısında geleceğe hazırlanan öğrenciler, kariyer planlaması konusunda destek alarak, tercihlerini belirlerler. Kurucumuz Sayın Dr. İbrahim Arıkan, Türkiye eğitim dünyasında ilklere imza atan olarak anılır. 1980’li yılların başında yatkınlık testini pratiğe taşıyan insandır. Tübitak ayarında proje yarışmalarının başladığı kurum, yine MEF dershaneleridir.
Fizik, kimya ve biyoloji temel bilimleri kapsayan ‘Araştırma Projeleri Yarışması’  27 yıldır devam etmektedir. Sayın Dr. İbrahim Arıkan’ın kurduğu MEF Üniversitesi, dünya çapında öğrenme modelini (Flipped Learning) esas alır.
Türkiye’de ilk 4 yıllık lise eğitimi uygulaması, 1996 yılında MEF Okulları Ulus kampüsümüzde başlamıştır.
Türkiye’de serbest kıyafet uygulamasını benimseyen ilk okuluz.
Milli Eğitim Bakanlığı, bizden 20 yıl sonra serbest kıyafet formasyonuna geçebilmiştir.

Farklı eğitim anlayışınız sorumluluğunuzu artırıyor mu?
Derslerde MEF’e özgü müfredatları öne çıkarırız. Herkes aynı şeyi öğrenebilir, ama, bilgi odaklı okuldan, beceri odaklı okula geçiş farklı bir bakışın ifadesidir.
Örneğin; Türkiye’nin başkenti Ankara’dır verisi standart bilgidir. MEF Okulları, bu bilgiyi, çeşitli soru ve açılımlarla nitelikli hale getirir. Öğrencilerimize, başkent neden Ankara? Niye İstanbul değil? Bir ülkenin başkenti olmak için ne gibi özellikler gerekir? Başkent kavramı nasıl oluşur? gibi sorular sorarız.
Bunun adı sorgulayıcı eğitimdir.
Önceliğimiz merak uyandırmaktır.
Araştırmaya, öğrenmeye kapı açmaktır.

MEF nasıl öğrenciler yetiştirir?
MEF Okulları öğrencilerini; sağlıklı iletişim kurabilen, ulusal ve evrensel değerlerle donanmış, özgüveni tam, sorumluluk alabilen, bilimsel ve analitik düşünceye sahip, teknoloji ile barışık, yararlı hobileri olan, estetik beğenileri gelişmiş, üretken ve yaratıcı, araştırma yapmaya ve öğrenmeye meraklı, Atatürk ilkeleri ile demokratik ve laik cumhuriyete sahip çıkan, insana, topluma ve doğaya saygılı bireyler olarak hayata hazırlamayı amaçlar.

Aileyi tanıma çalışması neden önemli?
Eğitim süreçlerinin en önemli parçalarından biri de anne-babadır. Onların da sizinle aynı dili konuşuyor olmaları gerekiyor. Okulun eğitim felsefesini anlamaları, sürece yakın olmaları, sizinle aynı yolda yürümeleri, aynı yöne bakmaları önemli bir konu.


Öğretmen kadronuzu nasıl seçiyorsunuz?
MEF öğretmenlerinin en önemli özellikleri yeniliğe, öğrenmeye açık, insana değer veren, alan bilgisi güçlü bireyler olmalarıdır. Bu özelliklere sahip bireyleri bir çok araştırma, ve değerlendirme sonucunda ailemize katıyoruz.
 
Uluslararası platformda işbirliği yaptığınız kurumlar var mı?
IB, CIS, NEASC ile çalışıyoruz.