Mıdwood Filmlerin Efendisi

Mıdwood Filmlerin Efendisi

Midwood Dünya Markası
Türkiye film endüstrisi heyecanla, Avrupa’lı film yapım şirketleri ise sabırsızlıkla bekliyor. Dünya film piyasası merak içinde. Sektörün gerçek oyuncuları, yeni iş projelerine vizyon katacak, kalite standartlarında çığır atlatacak ve güçlü senaryolara ufuklar açacak Midwood İstanbul Studio Complex’in yapılandırılma sürecini yakından takip ediyor. Geniş ölçekli müzik organizasyonlarından, popüler sanatçıların Türkiye konser programlarından ve damga vuran etkinlik performanslarından tanınan, aynı zamanda Midwood İstanbul Studio Complex A.Ş’de Yönetim Kurulu Başkanı organizatör Ahmet San, projenin son durumuna yönelik değerli bilgi paylaşımları yaptı. Gazetemize özel röportaj veren San, Midwood fikriyatının temel mantığını, yol haritasını ve büyük iddiasını anlattı.

Dünya Film Endüstrisine Doğru Katkı
Bilindiği üzere 1973 senesinden beri etkinlik, organizasyon ve prodüksiyon işleri ile ön plandaydım. Şık, kaliteli, iz bırakan projeleri başarıyla tamamladım. Kırk yılı aşkın bir süredir, aynı dünyanın içinde olmaktan yoruldum. Kendimi tekrar noktasına geldiğimde, sıkıldığımı ve yeni bir şeylere yönelmenin gerekliliğini hissettim. Daha emekleme sürecinde olan bu sektörde rekabet kavramını sevmiyor ve desteklemiyorum. Sürece kalitesizlik getirdiğine inanıyorum. Farklı neler yapabilirim diye düşünmeye başladım. 2007-2011 arası dünya üzerinde iş odaklı araştırmalarla ve teknik gözlemlerle geçti. 2011 yılında, Türkiye’de dünya film endüstrisine doğru, yetkin, donanımlı hizmet verebilecek, sinema ağırlıklı çekim platoları kurmak ve pazarlamak fikri yeşermeye başladı. Tematik unsurlarla ve diğer tamamlayıcı detaylarla etkin bir proje yaratmak arzusundaydım. Müteşebbis taraf bendim. Finans kaynakları ve ortaklık bileşenleriyle nasıl yol ilerleyebileceğimizi tasarlamaya başladım. Egodan arınmış, karşılıklı güven duygusunu ilke edinmiş arkadaşlarımızla prensip anlaşmaları yaptım. Bu motivasyonla yola çıktım.

Tam Profesyonel Zihniyet
Midwood, uluslararası entegre bir film stüdyo kompleksi olma özelliğine sahiptir. 21 kapalı stüdyomuz, 17 açık setimiz var. 18 farklı imalat atölyemizde film çekimi için gereken dekor, kostüm, aksesuar departmanları yer alıyor. Ekipman depoları ve teknik cihaz grupları, teknolojik altyapı eşliğinde hizmet veriyor. Eğitim için ayrılan alanlar, sosyal yaşam köşeleri, konaklama imkanları ile tam profesyonel zihniyeti esas alan bir düşünce yaklaşımı tasarlanmış durumda. 130 suit, 4 villadan oluşan konaklama planımızda, konfor, rahatlık ve kalite kriterlerini önceledik. Yaşam akışının sürekliliği ve temel gereksinimlerin karşılanması adına tematik dükkanları projelendirdik. Şantiyemizi kurduktan sonra hafriyata başladık. Diğer ünitelerin ve film çekim alanlarının rasyonel faaliyet verebilmesi için tüm detayları göz önüne aldık. Hedef 50 değişik ve nitelikli film çekimini aynı anda yapabilecek projeksiyonu kurgulamak. Türkiye’de ve Avrupa’da benzeri bulunmayan, Avrupa düzeyinin üzerinde özellikler barındıran, dünyanın sayılı örneklerinden birisi olma amacındayız. 

Büyükçekmece İdeal Bölge
Büyükçekmece ilçesi, Istranca dağlarından gelen rüzgarların etkisiyle temiz hava potansiyeline sahip. Genelde villa tipi yapılar ağırlıkta. 500 dönümlük bir arazi üzerinde, etraftaki yeşil dokuya saygı göstererek düzenli bir plan işletiyoruz. Midwood projemizin temelini attıktan sonra, yakın lokasyondaki emlak değerleri birden fırladı. Adres tariflerinde ölçü alınıyoruz. Bize yakınlık mesafelerini baz kabul ederek villa satışı yapıyorlar. İlgiden ve algıdan hoşnutuz.  Midwood gibi dünya projelerine arazi bulmak hem önemli, hem önemsizdir. Türkiye’nin her yeri arazi. İstanbul’un her noktasında bu gibi projelere uygun araziler var. Zaten 6 belediye ve 7 özel mülk sahibi, bölgelerine ve arazilerine katacağı değerler nedeniyle her biri milyon metre kareye yakın yerlerine projeme adeta yok pahasına vermek için yarışırlarken Büyük.ekmece Belediyesi’nin film stüdyoları yapılması için şu an bulunduğumuz araziyi ihaleye çıkardığını öğrendim. İhaleye katıldık ve kazandık. İyi ki, Midwood bu güzel ilçede inşaa ediliyor. Büyükçekmece her anlamda Midwood için bir şans. Aynı şekilde
Midwood da Büyükçekmece için çok büyük bir değer. Bu da işin manevi boyutu. Bizler emanetçiyiz. Midwood Büyükçekmece Belediyesi’nin, ilçe halkının ve Türkiye’nin malı. Burada gerçekleşecek katma değer Türk sinemasına, Büyükçekmece’ye ve Türk İnsanına ait olacak.

  

Herşey Düzenli
Stüdyolarımız prefabrik. İmalatı dört ay sürüyor. İki ayda montaj evresi tamamlanıyor. Elektrik ve diğer mekanik işlemlerin uygulaması yaklaşık iki ay sürüyor. İşin zor tarafı hafriyat ve altyapı işleri. Onu da büyük ölçüde tamamladık sayılır. Üst bölgedeki çalışmaların daha hızlı ilerleyeceğini öngörüyoruz. Film sanayinin yatırımcılarına en ucuz fiyata, en yüksek kaliteli ekipmanları servis etme amacı taşıyoruz.

Dekor tasarım atölyelerimizde İtalyan asker üniformasından, kraliçenin şapka tüyüne kadar her şey yer alacak. Kostüm dikimleri, çeşitleri, renkleri ve kategorileri tüm talebi karşılayacak. Aksesuar bölümü zengin envantere sahip olacak. Işık, kamera, müzik recording, set, sahne, prodüksiyon işleri ayrı firmalar tarafından yönetiliyor. Yetmiş kişilik senfoni orkestrası arka planda canlı kayıt yapabilecek sistemler kuruluyor. 250 bin kişinin yaşayacağı bölge, sosyal yaşam dokusu ve kalite elementleriyle Büyükçekmece’nin prestijini yükseltmeye aday görünüyor. 

250 Milyon Dolar Yatırım Maliyeti
Projemizin yatırım maliyeti 250 milyon Dolar civarında. Aynı işi yabancı bir finans grubu yapsa, en az 750 milyon Dolar parayı gözden çıkarması gerekir. Dünya film piyasasında, iyi filmler 30-40 milyon Dolar arası yapım bütçesiyle tamamlanıyor. Avrupa’nın beş doğu bloku ülkesinde yılda 150’ye yakın Amerikan filmi çekiliyor. Örneğin Sofya, bu pazardan 25 filmlik pay alıyor. Şehrin film potansiyelini projelere açarak yıllık en az 1 milyar Dolar katma değer yaratıyor. Midwood İstanbul Studio Complex için oluşturulan 250 milyon Dolar kaynak az mıdır, çok mudur, bunun tartışmasına girmemek lazım. Önemli olan ne ürettiğiniz ve nasıl pazarlayabileceğiniz. Türkiye’de çekimine başlanan filmlerin çok az bir bölümü ülkemizde sonlanıyor. Film finalleri genelde yurt dışına kayıyor.

Burada 4-5 milyon Dolar harcıyorlarsa, Sofya-Prag-Bükreş-Belgrad gibi şehirlere film başına 20-25 milyon Dolar para kaçıyor. Çünkü burada çekim imkanlarımız kısıtlı. Midwood, Türkiye için ciddi oranda döviz getirisi sağlamayı ana sorumluluk olarak kabul ediyor. Tüm hazırlıklarımız bu hedefe yönelik.

  
Rüya Gibi
Mevcut şartlarda ses, ışık, kamera sistemlerini araca yüklemek 30 dakika. 1.5 saat yol sürer. İndirmesi 30 dakika. Montaj bir saat. Toplam 3.5-4 saat. Burada sadece 3.5-4 dakika. İçinde altı metre derinliğe 28 metre yüksekliğe havuz bulunan stüdyomuzda gemiler geçebilecek. Okyanus filmleri, sualtı senaryoları rahatlıkla çekilebilecek. Örneğin Karayip Korsanları filminin serisi yapılabilecek. Su efektleri, deniz sahneleri en doğal haliyle yaşatılabilecek. Senaristlerin hayal özgürlüğü, düşünme sınırları genişleyecek. Köprüden uçan arabalar, kaybolan insanlar, korkunç kazalar gerçekçi çekimlerle kayda alınabilecek. Türk film endüstrisine standart getiriyoruz. Yapımcılara yüksek kapasite ile prodüksiyon çekme imkanı veriyoruz.

Çok donanımlı, nitelikli bir müze bölümü oluşturuyoruz. ABD fon yönetimi modelinden örnek sistem alarak, yeni finans yatırımcılarının Türkiye film piyasasına ilgili davranmasını sağlıyoruz. Şimdilik her şey kendi sürecinde ilerliyor. Proje kendisini sattı. Türkiye ve dünyada ilgi olağanüstü boyutta. Büyükçekmece ilçesi için pozitif yanları fazla etkileşimler sağlıyoruz. Yılda bir milyona yakın halk katılımı bekliyoruz. Projemizle gurur duyuyoruz.

Kapsamlı Film Çekim Stüdyoları
Sektörün Türkiye’deki ihtiyaçlarının ve yapmayı öngördüğümüz proje hatlarının ana mantık ağında buluşması gerekti. ABD’de hizmet veren film stüdyoları, asli fonksiyonlarının dışında tematik eğlence parkı işlevini de üstleniyordu. Eğlence parkları meşhurdu. Ön yüzde tematik etkinlikler göze çarparken, film çekim stüdyoları arka planda kalıyordu. Hollywood 100 yılı aşan tecrübeden sonra bu noktaya ulaştı. Elbette bizim böylesine devasa bir proje içinde olmamız beklenemezdi. Çünkü, sadece Harry Potter tematik parkı 500 milyon Dolar gibi astronomik bir bütçeye sahip. Projemizin temel çerçevesini belirledik. Amerika, Hint ve Çin film sanayine hizmet üretebilecek film çekim stüdyoları ile hedeflerimizi şekillendirdik. Burayı cazibe merkezi haline getirebilecek, diğer ögeleri de plan hanemize işledik. Eğitim, konaklama, günlük yeme içme gereksinimlerini karşılayacak tesisler, hediyelik eşya dükkanları, hoş vakit geçirilebilecek sosyal alanlar gibi ünitelerle konseptimizi netleştirdik.

Türk Film Yapımcıları Rahatlayacak
Türk dizi piyasasında stüdyo görevi görmesi için yapılan stüdyo yok. Film çekimleri, bir yerlerden devşirilmiş mekanlarda gerçekleşiyor. Eski bir fabrika, terk edilmiş çiftlik, tarihi evler, konaklar çalışma alanları olarak belirleniyor.
Midwood, Türkiye’de, bu yaklaşımla yapılmış ilk film stüdyo kompleksi. Uzun bir süre zarfında da rakip çıkacağını zannetmiyorum. Ülkemizde 25-30 arası ciddi yerli film yapımcısı şirket aktif pazarın içinde. Onlar için eşsiz avantajlar bütünü yaratıyoruz. Organizasyonun iç dinamikleri Türk dizi çekimlerinin terminine çok elverişli. Sektör paydaşları ile sürekli toplantılar düzenliyor, bilgi akışı sağlıyoruz. Yabancı misafirlerimizi ağırlıyoruz. Yetişkin insan gücüne sahip bir projeye sahip olacağız. Ciddiyet, itimat ve profesyonelliğin yan yana anlam bulacağına inanıyoruz.

Büyükçekmece Kazanıyor
Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Sadece Büyükçekmece için değil, ülkemiz, bölgemiz, hatta dünya için önemli, dev bir yatırımın temellerini attık. Midwood sadece bir sinema merkezi değil, aynı zamanda zenginlik merkezi. Büyükçekmece ve civar ilçeler, burada oluşturulacak zenginlikten pay alacaklar; 15 Bin yeni istihdam ile çocuklarımız günümüzün ve geleceğin en önemli sektörlerinden birinde meslek ve ekmek kazanacak. Elde edilecek ciro; kdv ve gelir vergisi olarak devletimize de büyük bir katkı, bir katma değer sağlayacak.

Öte yandan dünya algı yönetimi savaşında, Türkiye ilk kez “ev sahibi” olmanın avantajını yaşayacak. Türkiye’deki stüdyoları kullanan, buradaki muazzam beşeri kaynakla tanışan sinemacılar ülkemizin reklamını da yapmış olacaklar. Midwood’da film çeken dünya yıldızları her paylaşımlarıyla turizme ve ülke ekonomisine fayda getirecek. Kısacası iş büyük, heyecanımız da büyük. Burada memleketimizin insanları için hayırlı bir geleceğin temellerini atıyoruz.”