MAKYOL SANTRAL DA MİNİK ŞEFLER İŞBAŞINDA

MAKYOL SANTRAL DA MİNİK ŞEFLER İŞBAŞINDA

Bahçeşehir’de Makyol Santral sponsorluğunda ve Zerparola Medya 'ın katkılarıyla çok hoş, aktif, renkli bir etkinlik düzenlendi.

   
4-14 yaş aralığındaki çocuklar İtalyan şeflerin öncülüğünde ravioli pişirmeyi öğrendi. 13 Ekim Cumartesi günü Makyol Santral aktivite salonunda gerçekleşen organizasyona 50’den fazla çocuk iştirak etti. Aileleriyle beraber aşçı kıyafetleri giyen minik katılımcılar, yeni lezzetleri keşif yolculuğuna çıkarken, el emeğinin değerini yaşayarak öğrendi.

    

NAPOLİ USULÜ RAVİOLİ
Movenpick Otel şefi Giovanni Terracciano ve ekibinin kurduğu setup üniteleri etrafına dizilen çocuklar, önlerine konulan malzemeleri anneleriyle ve babalarıyla birlikte pişirmeye yöneldi. Önce, yumurta, su, tuz derin bir kap içinde telle karıştırıldı.
Sıvı, homojen hale getirildi. İçine un döküldü.
Oluşan karışım dikkatlice yoğruldu.
Katılaşan hamur iki eşit parçaya bölündü. Nemli bez altında bekletildi. Ayrı bir yerde soğanlar ince şekilde kıyıldı.

  
  
Bazı katılımcılar soğanı rendeye çekti. Tavaya çok az yağ koyuldu. Soğanlar kavrulma aşamasına gelmeden hafif pişirildi. Kıyma içine soğutulmuş soğan konuldu. Maydanoz, tuz, biber eklenerek yoğruldu. Ortaya çıkan iç malzeme oklava yardımıyla parça hamurun içine düzgün şekilde dizildi. Diğer hamur parçası içinde malzeme olan hamur katının üzerine yapıştırıldı. Tek blok haline gelen hamur üzerinde, ara katmanlar oluşturuldu.
Düzgünleştirilen hamur sıraları bıçak yardımıyla dikkatlice kesildi.
Parçalar kaynayan suyun içine atıldı. Tam pişirim sağlandı.
Ravioli derin tabak içine alındı. Üzerine domates sosu, maydanoz ve rendelenmiş kaşar peyniri eklenerek servis yapıldı.

   
AİLELER MUTLU
Tadım kulübü etkinliğine dahil olan çocuklar ve aileler yaşadıkları deneyimden son derece mutlu oldu. Anne çocuk işbirliğiyle gerçekleşen ravioli üretimi, babaların da yardımıyla unutulmayacak dayanışma karelerine sahne oldu. İki saat süren mutfak performansı sırasında yorulan minikler kendileri için ayrılan oyun ve faaliyet alanında mola verirken, yetişkinler ikram büfelerinde sohbete koyuldu. Pişirdikleri ravioli porsiyonlarını afiyetle yiyen konuklar Makyol Santral ev sahipliğinde ve Zer Medya organizatörlüğünde somutlaşan programın sonunda güzel bir tabloya eşlik etmenin keyfiyle evlerinin yolunu tuttu.