GÜVERCİNTEPE SONEVLER İMAR SEVİNCİ YAŞIYOR

GÜVERCİNTEPE SONEVLER İMAR SEVİNCİ YAŞIYOR

Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, Güvercintepe Mahallesi Sonevler mevkiinde imar sorununun çözüldüğünü açıkladı. Bölgede TOKİ şerhi dahilinde çok sayıda parselin olması, büyük arsa sahiplerinin durumunu yeniden tartışmaya açtı.
 

İLTİMASLAR YASALLAŞTI
Başakşehir Belediyesi önceki dönemde TOKİ şerhine aldırış etmeden bazı binalara inşaat ruhsatı vermiş ve yaptığı uygulama ile kısmi çözümlere yönelmişti. Göz yumulan yerler arasında, cami, cemevi, bazı yöre dernekleri ve özel mülkiyetler yer alıyordu.
TOKİ şerhine rağmen atılan adımlar bazı kesimleri memnun etse de, yasal kriterlerin sıkışıklığı tepkiler getirmişti.
 
250 DÖNÜMLÜK HAREKET
Güvercintepe Mahallesi toplam 5920 dönümden oluşuyor.
3047 dönümlük bölümü şerh nedeniyle imara kapalı durumda.
Bu kapsamda kalan parseller içinde, tel altında olan evler, kamuya ayrılacak alanlar da var. Mahallenin 2873 dönümü ise imara açık.
Sonevler mevkii 250 dönüme yayılıyor. Mahallenin belki de en yoksul kesimi burada yaşıyor. İmardaki yeni süreç belirli parselleri içeriyor. Sonevler’in hemen yanında yer alan bazı kooperatif siteleri, büyük arsa mülkiyetleri, geniş arazi sahipleri kapsamın dışında tutuluyor.
TOKİ şerhinin hüküm sürdüğü yerlerin akıbeti belirsizliğini koruyor.
 
NE OLACAK?
Rumeliler Sitesi, Tekstilkent, Şeref Bereketoğlu gibi siteler her biri kendi içinde özelliği olan yerleşim alanları. Resneli ailesi gibi büyük toprak sahipleri ise TOKİ şerhi bariyerini üzerlerinden atamamış durumda. Çözümsüz kalan yaklaşık 17 büyük mülkiyet söz konusu.
Bu grupta kalan malikler belediyeye hibe, kamuya terkler, vergilendirme ölçekleri, mülk tanımları ve rayiç değerler dahil bir çok hususta Başakşehir Belediyesi ile ihtilaf yaşıyor.
Kazanılan, kaybedilen davalar her an farklı sonuçlara davetiye çıkarıyor. Yaklaşan yerel seçimler öncesi, bölgede ne tür gelişmelerin öne çıkacağı merakla bekleniyor.